» TÜRK EXIMBANK NEDIR

Yayinlanma Zamani: 2010-10-24 16:26:00

TÜRK EXIMBANKA) TÜRK EXiMBANK'IN KURULUS AMACI

Türkiye ihracat Kredi Bankasi Türk Eximbank 1987 yilinda Türkiye'nin artan ihracat potansiyelinin
desteklenmesi amaciyla resmi ihracat destek kurumu olarak kurulmuştur.
Türk Eximbank, gelişmiş birçok ülkenin resmi destekli ihracat kredi kuruluşlarindan farkli olarak kredi ve sigorta işlemlerini tek bir çati altinda toplamiştir. Böylelikle nakdi ve gayrinakdi programlari birlikte sunarak ihracatçi firmalara verdiği hizmetlerde bir bütünlük sağlamiştir.
Türk Eximbankin temel görevi, kredi, garanti ve sigorta programlari ile ihracatçilara ve yurtdişinda faaliyet gösteren müteahhitlere uluslararasi piyasalarda rekabet gücü kazandirmak ve risklerden arindirilmiş bir ortamda varolabilmeye olanak sağlamaktir.
Türk Eximbank toplam ülke ihracatinin yaklaşik % 15 ine finansman desteği sağlamakta ve yeni kaynaklar yaratarak bu orani önümüzdeki yillarda daha da artirmayi hedeflemektedir. 1998 yilinda toplam 3,5 milyar dolar ihracat kredisi kullandirmiştir. Ayrica, ihracat kredi sigortasi kapsaminda sigortalanan sevkiyat toplami 3 milyar dolar seviyesinde gerçekleşmiştir.
Bankanin ödenmiş sermayesi 1998 yili sonunda 75 trilyon TL'ye, Ocak 1999'da 95 trilyon TL'ye, aktif toplam ise 897 trilyon TL'ye yükselmiştir.


B) BANKA FAALiYETLERi

I.KREDiLER
a) SEVK ÖNCESi TL iHRACAT KREDiSi
Amaci, ihracatçi ve imalatçilar ile küçük ve orta ölçekli imalatçi ve imalatçi-ihracatçi firmalarin ihracata hazirlik aşamasinda desteklenmesidir. imalatçi niteliği olan ihracatçi firmalarla, ihracat bağlantili üretim yapan imalatçi firmalar, Türkiye orijinli mallarini serbest dövizle ihraç etmeleri ve bu konuda kesin taahhütte bulunmalari durumunda bu krediden yararlandirilir. Kredi tutari, FOB ihracat taahhüdünün % 100'ü ve taahhüdün Merkez Bankasi döviz aliş kuru üzerinden hesaplanan TL karşiliğidir.

b) SEVK ÖNCESi DÖViZ iHRACAT KREDiSi
Amaci, ihracata yönelik üretim yapan sanayi, tarim ve madencilik sektörlerindeki ihracatçi ve imalatçilarin uluslararasi piyasalardaki rekabet güçlerini artirabilmek için ihracat projelerinin hazirlik aşamasinda desteklenmesidir. Türk Eximbank'ça belirlenen özelliklere sahip Türkiye orijinli mallarin serbest dövizle, kesin olarak ihracati taahhüdü karşiliğinda kullandirilir. Taahhüt kapatma aşamasinda kredi tutarina ek olarak tahakkuk eden faiz tutari kadar ihracatin gerçekleşmesi koşulu da ayrica aranir.

c) DIş TiCARET şiRKETLERi KISA VADELi iHRACAT KREDiSi
Amaci, Diş Ticaret Sermaye şirketleri ve Sektörel Diş Ticaret şirketleri'nin ihracata hazirlik dönemi finansman gereksiniminin uygun bir vade ve maliyet ile karşilanmasi, böylece ihracat performanslarinin artirilmasinin teşvik edilmesidir. Diş Ticaret Müsteşarliği tarafindan DTSA ve SDTA statüsü verilen ve Eximbank'ça kredibilitesi olumlu bulunan firmalar bu krediden yararlanabilirler. Firmanin kredi limiti bir önceki yil ihracat performanslarina bağli olarak belirlenir.

d) PERFORMANS DÖViZ KREDiSi VE PERFORMANS TL KREDiSi
ihracata yönelik üretim yapan imalatçi ve ihracatçilarin uluslararasi piyasalarda rekabet güçlerini artirmak ve ihracat projelerinin ihracata hazirlik aşamasinda desteklenmesi amaciyla başlatilan bu kredi programlari, Türk Eximbank'ça Diş Ticaret Sermaye şirketleri ve Sektörel Diş Ticaret şirketleri dişindaki firmalara araci banka olmaksizin doğrudan kullandirilmaktadir.


e) KISA VADELi iHRACAT ALACAKLARI iSKONTO PROGRAMI
ihracatçilarin, vadeli satiş olanaklarinin artirilmasi sureti ile uluslararasi piyasalardaki rekabet şanslarinin genişletilmesi ve ülke riskinden arindirilarak yeni ve hedef pazarlara açilmalarinin teşvik edilerek ihracatin ülke ve mal gruplari bazinda genişletilmesi amaçlanmiştir.
Söz konusu program, T.C Merkez Bankasi' nin banka kabullerine ilişkin Reeskont işlemleri esas ve koşullari doğrultusunda Eximbanka tahsis etmiş olduğu limit çerçevesinde yürütülmekte olup, poliçe ya da bonoya bağli kabul kredili ihracat işlemlerinden doğan alacaklarin ve gayrikabili rücu vadeli ihracat akreditiflerine dayali alacaklarin, Eximbank'ça iskonto edilmesi biçiminde uygulanmaktadir.

f) iSLAM KALKINMA BANKASI iHRACATIN FiNANSMANI FONU
islam Kalkinma Bankasi ile Eximbank arasinda 1988 yilinda imzalanan anlaşmaya göre, iKB bünyesindeki finansman programlarindan ihracatin Finansmani Fonuna Türk Eximbank aracilik etmektedir. Bu fon, alici kredisi niteliğinde bir finansman programidir.

g) TURiZM PAZARLAMA KREDiSi
Ülkenin döviz girdisinin artmasina katkida bulunmak için Eximbank Turizm Pazarlama Kredisi Programini uygulamaya koymuştur.
Bu kredinin amaci, bir önceki takvim yili itibariyle yurda 1 Milyon Dolar'in üzerinde döviz girdisi sağlayan tüzel kişiliği haiz TÜRSAB üyesi, A Grubu belgeli seyahat acentalari ve ticari hava taşima işletmeciliği yapan, Türkiye'ye yurtdişindan yolcu taşiyan firmalarin finansman gereksinimlerinin karşilanarak ülkeye sağlanan döviz girdisinin artirilmasidir.
Krediden yararlanmak isteyen firmalarin gelecek dönem içinde gerçekleştirmeyi taahhüt ettikleri turizm performansi çerçevesindeki harcama kalemlerini içeren projeyi Turizm Bakanliği'na onaylattiktan sonra Eximbank'a başvurusu gereklidir. Planlanan harcama kaleminin % 50 'si kredilendirilir.


II.iHRACAT KREDi SiGORTASI

a) KISA VADELi iHRACAT KREDi SiGORTASI
Amaci, ihracatçilarin kisa vadeli satişlarina ilişkin ihracat bedellerini ticari ve politik risklere karşi belirli limitlerde teminat altina alarak ihracati teşvik etmek, yönlendirmek ve düzenlenecek poliçenin teminat olarak gösterilmesi ile ticari bankalardan ihracat kredisi teminini kolaylaştirmaktir. Bu sigortayla

Ticari Riskler
iflas, konkordato,tasfiye,
Mal bedelinin ödenmemesi
Sevk edilen mallarin ihracatçidan kaynaklanmayan nedenlerle kabul edilmemesi
Politik riskler
Savaş, iç savaş, ihtilal
Transfer güçlükleri
ihraç yapilan ülkelerde ithal izninin kaldirilmasi

risklerine karşi ihracatçi firmalar güvence altina alinmiş olur.

b) SEVK SONRASI iHRACAT ALACAKLARINI iSKONTO PROGRAMI
Bankacilik sistemindeki fonlarin Türk Eximbank garantisi altinda ihracatin finansmanina kanalize edilmesi ve bu suretle ihracatçilarin sevk sonrasi finansman ihtiyacinin giderilmesine yönelik olan bu program, Akbank ve Türkiye iş Bankasi ile imzalanan protokol uyarinca yürürlüğe girmiştir. Uygulamada ihracatin yapildiği ülkeye bağli olarak vadeli gayrikabili rücu akdreditifli işlemler yaninda bir poliçe ya da bonoya bağlanmiş kabul kredili ihracat işlemleri de bu program çerçevesinde finanse edilmektedir.

c) SPESiFiK iHRACAT KREDi SiGORTASI
Amaci, ihracatçilarin tek bir satiş sözleşmesine bağli olarak 5 yila kadar vadeli ödeme koşuluyla yapacaklari sermaye mali ihracindan doğan alacaklarini sevk öncesi ve sevk sonrasi dönemlerde ticari ve politik risklere karşi teminat altina almak ve teminat altina alinan ihracat işlemi ile ilgili olarak ticari bankalardan finansman teminine olanak sağlamaktir. Motorlu taşit araçlari, gemiler, tarim ve madencilik araç ve gereçleri, haberleşme araçlari, inşaat makinalari, kompresörler, torna tezgahlari vb. sermaye ve yari sermaye mali niteliğindeki ürünlerin ihracatini kapsamaktadir.
Spesifik ihracat kredi sigortasi kapsaminda sigortalanacak 2 yil ve daha uzun vadeli ihracat işlemlerinde sözleşme bedelinin en az % 15'inin malin teslimine kadar ihracatçiya ödenmiş olasi gerekir.

d) SEVK SONRASI POLiTiK RiSK PROGRAMI
Bu programin amaci, ihracatçilarin tek bir satiş sözleşmesine bağli olarak 5 yila kadar vadeli ödeme koşuluyla yapacaklari ihracatlarindan doğacak alacaklarinin, sevk sonrasi dönemde ortaya çikacak politik risklere karşi teminat altina alinmasidir. Sevk sonrasi politik risk poliçesi genellikle orta vadeli ödeme koşuluyla satilan, yerli katki oraninin (fiziki katki ya da katma değer) en az % 60 olduğu hususu, Türk Eximbank'ça verilecek form çerçevesinde ve ilgili Sanayi ve/veya Ticaret Odasi tarafindan hazirlanip onaylanan ekspertiz raporu ile belgelenmiş olan, motorlu taşit araçlari, tarim ve madencilik araç ve gereçleri, haberleşme araçlari ve dayanikli tüketim mallari gibi sermaye ve yari sermaye mallari niteliğindeki ürünlerin ihracatini kapsar. Sigorta kapsamina alinan işlemle ilgili olarak ticari bankalarin poliçeyi yeterli bir teminat olarak görmesi halinde, ihracatçi poliçeden kaynaklanacak tazminat alacağini bankaya temlik ederek finansman olanaği yaratabilir. Bu program kapsaminda sigortalanacak 2 yil ve daha uzun vadeli ihracat işlemlerinin en az % 15'inin malin teslimine kadar ödenmiş olmasi gerekir. Prim tutarlari sigorta kapsamina alinan ihtacat işleminin vadesine ve alicinin ülkesinin risk durumuna bakilarak işlem bazinda belirlenir. Doğacak zarar, sözleşme bedelinin % 85'inin azami % 90'ina kadar tazmin edilmektedir.III.ÜLKE KREDiLERi VE ÜLKE KREDiLERi SiGORTA/GARANTi PROGRAMLARI

Amaci, Türk ihracatçilari/müteahhitlerinin uluslararasi pazarlarda rekabet olananaklarinin artirilmasi ile ticari ve politik risk taşiyan yeni pazarlara girişin sağlanmasidir.
Yararlanma Koşullari:

ihraci/yatirimi düşünülen malin/projenin finansman talebiyle ilgili ülke bankasinca gönderilmesi,
ihracata/projeye konu olan mal ve hizmetlerin Türkiye orijinli olmasi,
işlemlerin ilgili ülke bankasinca açilacak gayrikabili rücu akreditifler tahtinda yürütülmesi.
ihracati yapilacak mallarin en az % 50 yerli katki/katma değer orani taşidiğinin Ticaret ve/veya Sanayi Odasi'nca tescil edilmesi,
ihracatçinin/yüklenicinin Türk Ticaret Kanunu'na göre kurulmuş bir şirket olmasidir.IV.PROJE DEğERLENDiRME

Türk Eximbank'a yapilacak proje kredisi talebinin önce projenin gerçekleşeceği ülkenin belirlediği bir öncelik siralamasinda yeralmasi ve ülkenin ilgili bankasi araciliğiyla Tüerk Eximbank'a iletilmesi gerekir.
Uluslararasi kurallar, OECD uzlaşmasi ve Avrupa Topluluğu'nun ilgili mevzuat gereği olarak, Türk Eximbank projenin Türkiye'den sağlanan bölümünden en fazla % 85'ine kadar olan kismini kredi, kredi sigortasi/garantisi programlari çerçevesinde finanse edebilir.
Ülke kredi sigorta/garanti programlari çerçevesinde proje kredilerinden yararlanmak için yapilan başvurular Proje Değerlendirme Müdürlüğü tarafindan incelenir.
Yüklenici firma, proje gelir ve giderlerinin hesaplanmasina yönelik bilgileri, yatirim maliyetlerini oluşturan ögelerin hangi oranlarda, hangi ülkelerden temin edileceğini gösteren kapsamli bir fizibilite raporunu başvuru sirasinda Türk Eximbank'a sunmak ve değerlendirme aşamalarinda Türk Eximbank tarafindan istenecek her türlü bilgi ve belgeyi mümkün olan en kisa süre içinde temin etmekle yükümlüdür.


Sonuç olarak Türk Eximbank'in kuruluş kararnemesinde de belirtildiği gibi amaçlari:
ihracatin geliştirilmesi,

ihraç edilen mal ve hizmetlerin çeşitlendirilmesi,

ihraç mallarina yeni pazarlar kazandirilmasi,

ihracatçilarin uluslararasi ticarette paylarinin artirilmasi, girişimlerinde gerekli desteğin sağlanmasi,

ihracatçilar ve yurt dişinda faaliyet gösteren müteahhitler ve yatirimcilara uluslararasi piyasalarda rekabet gücü ve güvence kazandirilmasi,

Yurt dişinda yapilacak yatirimlar ile ihracat maksadina yönelik yatirim mallari üretim ve satişinin desteklenerek teşvik edilmesi
olarak özetlenebilir.
Ayrica, son yillarda dünya siyasi konjonktüründe meydana gelen önemli değişmeler; bu çerçevede SSCB'nin yikilmasi ve Orta-Bati Asya'da yeni bağimsiz cumhuriyetlerin ortaya çikmasi 1992 yilindan itibaren Türk Eximbank'in alici kredileri uygulamalarina yeni boyutlar katmiştir. Türk Eximbank'in Orta-Bati Asya cumhuriyetlerine tahsis ettiği kredilerin tutari yaklaşik olarak bir milyar dolar civarindadir. Bu bir milyar dolarlik kredi ile ilgili anlaşmalar yapilmiş, uygulamaya geçilmiş, krediler efektif hale gelmiş ve mal talepleri karşilanmiştir. Türk Eximbank, 1992-1993 döneminde önemli bir faaliyet olarak orta ve uzun vadeli proje yatirimlarina, proje finansmanina girmeye başlamiştir. enm.blogcu.com.Orta Asya ülkelerine açilan kredilerin önemli bir bölümü doğrudan doğruya orta ve uzun vadeli proje kredisi şeklindedir.Türk Eximbank, bugüne değin yürüttüğü programlarinda OECD Uzlaşmasi'na, Berne Union kurallarina ve diğer uluslararasi regülasyonlara uygun hareket etmiş, kendisine uluslararasi güven ortami yaratmiş, bunun sonucu olarak dünya finans piyasalariyla kolayca işbirliğine girebilmiştir. Ayrica, orta-uzun vadeli ihracat kredilerinde, iki yil ve daha uzun vadeli ihracat kredilerine ilişkin Avrupa Birliği mevzuatina uyum amaciyla düzenlenen Diş Ticaret Müsteşarliği'nin 96/12 sayili ihracat tebliğini uygulamakla yükümlüdür.


Sonraki Konu :


Duyuru

Facebook sayfamiza üye olun


Duyuru
Sitemizde güncelleme çalismalari devam etmektedir.
Görüs ve önerilerinizi bizimle paylasabilirsiniz ! mail adresimiz : endustrimuhendisligi@hotmail.com